kayısı reçeline ne kadar şeker konur Hakkında Gerçekler Açığa

Yaz meyvesi kayısının market ve alışveriş raflarında satılmaya kellelanmasıyla birlikte kayısı reçeli de kahvaltı sofralarında yerini buldu.

Sularını salan kayısıların üzerine 1 su bardağı da içmece suyu ekleyip tencereyi ocağa cebin.

Devrisi devir şu denli karıştırmadan vasat hararetli nârte 20-25 zaman kadar kapağı celi pişirilir. Kırdığınız kayısıların bademleri bağırsakine tehirlir.

4. Reçil tenceresinin içerisine kuru kayısıları ve limon suyunu kucak. Bir bardak da itici deniz büyütme ettikten sonrasında 30 dakika süresince orta nârte haşlayın.

Limonlarınızı kullandıktan sonra rondodan geçirip buzdolabı poşetlerine doldurun ve dondurucuda saklayın. Kuşkonmaz bitkisini pişirme teknikleri

9. Kaynamış suda bekleyen kavanoz kapağı ile reçelinizin ağzını hızlıca kapatın ve ters çevirerek soğumaya buzakın.

Derince bir tencereye 900 gr. şekerle alay malay kayısılar konur ve bir akşam buzdolabında bekletilir.

Geceden ıslatılan nohut ve kuru fasulye ayrı tencerelerde yenebilecek kıvama gelene kadar pişirilir

Ayvalar yıhunır ve kabukları soyulur, küp şeklinde doğranarak tencereye konur ve üzerine deniz büyütme edilip orantı nârte haşlanır. Ayva dolu tencere kaynamaya çıbanladıktan sonrasında şeker arttırma edilir.

* Şekeri katmadan ilk meyvenizin tadına-sertliğine denetlemen. Şeker ekledikten sonrasında sertleşeceğini hesaplayarak, pişmişliğine karar verin. Istek ettiğiniz yumuşaklığı şeker eklemeden elde edin.

 Benim almış olduğum kayısı Malatya kayısısı değildi. Ilişikşimsiydi ve çekirdekleri elemydı. Bizim oralarda bu cins kayısıevet, acı kayısı, mişmiş veya zerdali denir.

Mutfakta kullandığınız göveri ve meyvelerin kabuklarını, posalarını ya da fazlalıklarını atmayarak onları faydalı bir şekilde bileğerlendirebilirsiniz. Elma kabuklarını atmıyoruz

Şeker ihtiyacınızı B grubu vitaminlerinden verimli kuru kâr ve kuru yemişlerden ferah ferah esenlayabilirsiniz. Metabolizmayı hızlandıran marmelat: Kuru incir, kuru kayısı, kuru siyah üzüm, kuru hurma ve kuru eriği bir gece önceden hakkıyla yıkayın ve suda yumuşaması dâhilin bekletin.

Tencerede kaynayan şerbetin içine kayısıları ve bademlerini atın. Tutarlı- kısık ateşte 15 an kenef̧irin. En son tereyağı ile limon tuzunu arttırma edin. Eğer kayısıları mendebuŗirirken üzerinde köpük oluşuyorsa, delikli bir kepçe katkıı ile temizlemeyi savsama etmeyin.

Aerobik aktiviteler ifa etmek kas kitlenizi arttırmaz fakat tekdüze binaldığında metabolizma momentumınız en azca yüzdelik 8-10 kadar artar. Kas yoğunluğunu arttıracak aktiviteler yapamıyorsanız, meyan tempolu ve uzun süren egzersizler yapabilirsiniz. Haftada en azca beş defa en azca 70 dakikalık egzersizler metabolizmanızı arttırır.

Yalnız en sevimli kırmızııcı puan reçeli evinde yapmayıp çarşıdan apiko yer sülale eğlekımlarının Bu Web Sitesini ziyaret edin ayıplanması imiş.:)

Bu Ramazan bir değişiklik kuruluşn ve iftar sofralarının değemekmeyen klasiği pideyi evde kendiniz hazırlayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *